Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Z nového čísla

Běh Jeffa Bezose na krásnou dlouhou trať

Největší hvězda e-byznysu a zakladatel Amazonu radí: Zákazník je jediná rozumná investice

Papír skončí. "Za dvacet let tady papírové noviny nebudou. Bude normální, že v každé domácnosti…
Papír skončí. "Za dvacet let tady papírové noviny nebudou. Bude normální, že v každé domácnosti bude více než jeden tablet," říká Jeff Bezos. • Autor: Globe Media / Reuters

Bezos amazonský
Bezos amazonský • Autor: Ilustrace – Pavel Reisenauer
K čemu jsou obrovské hodiny vestavěné uprostřed hory kdesi v nedostupných pustinách západního Texasu a schopné ukazovat přesný čas po příštích deset tisíc let? Na první pohled vůbec k ničemu. Podle Jeffa Bezose, který stavbu obřího chronometru platí, jsou ovšem něčím velmi cenným. Budoucí návštěvník mohutné haly vytesané ve skále uvidí a uslyší tikat a odbíjet hodiny, jež postavili lidé dneška, třeba i dávno poté, co naše civilizace zmizí.

„Lidská technologie je tak vyvinutá, že jsme nebezpeční sami sobě, budeme-li přemýšlet krátkozrace,“ vysvětluje Bezos. Hodiny, které svou trvalostí překonávají horizonty, v nichž běžně uvažujeme, jsou pro něj „symbolem přemýšlení v dlouhodobé perspektivě“. 


A o jeho úspěchu není možné pochybovat: Amazon, jehož je šéfem, většinovým majitelem a tváří, stihl v průběhu patnácti let změnit způsob, jak pozemšťané nakupují a čtou knihy.Stejným symbolem je pro mnohé i Jeff Bezos sám. Zakladatel internetového obra Amazon, největšího prodejce zboží na světě, vděčí za svůj úspěch právě schopnosti nespokojit se s tím, co je teď. Prakticky všechny – a dlužno dodat, že ohromné – příjmy své firmy investuje do její budoucnosti. Do zákazníků, do technologií, jež naleznou své využití až zítra, do překvapivých podnikatelských nápadů.

titulka kindle
titulka kindle • Autor: Respekt
Bezos má bezpochyby v plánu měnit i spoustu jiných věcí. Se svým jměním, odhadovaným na dvacet miliard dolarů, si ostatně překvapovat svět může dovolit. Zdaleka největší údiv však vzbudil nákupem „za kapesné“: před několika týdny se stal výměnou za dvě stě padesát milionů dolarů majitelem deníku The Washington Post. A svět teď přemýšlí, co tenhle nákup klenotu americké žurnalistiky znamená.¨

banner Respekt zamcene
banner Respekt zamcene • Autor: Respekt

Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

redaktor, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1165
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte