Working mother si kdysi zakládala na tom, že se odstěhovala od rodičů s první řádnou výplatou, kterou obdržela ještě jako studentka vysoké školy. Do malého bytíčku a sama. Jako mladá feministka pak nahlížela na mladíky, kterým ještě vaří, pere, smaží a stele maminka, jako na vývojově slepou linii lidstva.

Jenže teď se ukázalo, že slepá linie se vyvíjí jako v bavlnce. Podle evropské statistiky zůstává v dětském pokojíčku u rodičů bydlet čím dál víc mladých mužů, ale i žen – u nás je jich až 30% ve věku mezi 25 a 34 lety.


Feminismem zasaženou working mother okamžitě napadlo, že mužů mezi nimi musí být rozhodně mnohem víc. Při detailnějším pohledu jí ale vypadly ženské zbraně z rukou.

Ano, čeští mladíci opouštějí rodičovské zázemí asi o dva roky později než dívky. Jenže! Většina mladých žen neodchází z tepla domova do holobytu, kde se budou muset důvěřně seznámit s „akušrauberem“, ženskou zbraní takříkajíc na baterky, pokud si budou chtít přišroubovat poličku. Mladé ženy se převážně stěhují k partnerovi – o něco staršímu muži, který pro ně má už hnízdečko pěkně vystlané.

Mladíci naopak statečně vyplouvají do neznáma, kde je čeká prázdná lednička a faktury vystavené na jejich jméno.

„I přes měnící se genderové vzorce chování se zdá být tento rozdíl v ustavování první vlastní domácnosti mezi muži a ženami persistentní dokonce i v nejmladších sledovaných kohortách,” komentuje to genderová socioložka Hana Hašková.

Nejmladší kohorty se tedy moc nevyznamenaly.

Dnes i working mother váhá. Jak úžasné by bylo, kdyby získala aspoň zlomek dřívější svobody tím, že by večer přenechala své robě bdělým prarodičům ve vedlejším pokoji! V tomto světle jí připadá soužití s rodiči jako ráj na zemi. Jak úžasné by ale zároveň bylo, kdyby jí maminka předložila halenku s volánky a nakupila hromady výstřižků zabalených do mikrotenových sáčků, jak to měla ve zvyku, když ještě working mother bydlela v dětském pokojíčku?

Víc k tématu v článku Mladá Evropa volí mamahotel v Respektu 8/2013.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte