Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

V poklusu

WikiLeaks, VatiLeaks a arcibiskup Bezák

Jak ukazuje případ sesazeného slovenského arcibiskupa, uzavřené instituce to mají v dnešní době čím dál těžší

Slovenský arcibiskup Róbert Bezák byl z rozhodnutí papeže tento týden sesazen ze svého trnavského arcibiskupského stolce. Celkem by nás to nemuselo zajímat (zvlášť pokud nejsme ani Slováci ani katolíci) a úředníci Svatého otce se také snažili udělat všechno proto, aby nás to nezajímalo. Jenomže co se nestalo.

Bezák sice dostal společně se svým odvolávacím listem také pokyn, aby o okolnostech svého sesazení pomlčel před médii – a tedy i před širokou veřejností. Pokyn také v duchu katolické poslušnosti dodržel. Jenomže se slovy: „Vy nejste média,“ pohovořil od svém odvolání před plným kostelem věřících.

A v kostele byla kamera (vždyť dneska má kameru v mobilu kde kdo, že). Nijak kvalitní, jak ukazuje záznam, ale pro zachycení toho, co mělo zůstat utajeno, plně dostačující.

Lákavé aféry (spory v katolické církvi jsou prostě sexy) se chytla média a celé (Česko)Slovensko si tak mohlo ověřit že, 1) Róbert Bezák je sympatický muž. Už jenom ten noblesní klid, s jakým dává najevo, že se svým odvoláním nesouhlasí, stojí za zhlédnutí. 2) Vatikán neuvedl pro jeho odvolání jediný relevantní důvod.

Slovenští věřící jsou pobouřeni, žádají vysvětlení, na podporu svého oblíbeného arcibiskupa, schopného debatovat – a zajímavě – i s davem mladých návštěvníků hudebního festivalu Pohoda, pořádají demonstrace. Z věci se stalo politikum. Snaha vatikánských úředníků vyřešit ji diskrétně a bez povyku, jaksi nevyšla.

Katolická církev je uzavřená instituce, jejíž členové by měli ctít zásadu, že spory, konflikty a případně i aféry se řeší uvnitř církve a nevynášejí se ven. To není prosím výčitka, to je konstatování faktu. Katolická církev v tom ostatně není sama. Na podobném principu stojí třeba i světská diplomacie. Jenže v současnosti, kdy kdokoliv může anonymně přes internet zpřístupnit cokoliv komukoliv, se už na zásadu, diplomatické diskrétnosti není radno spoléhat. Vlastně by se na ni asi nemělo spoléhat vůbec.

WikiLeaks seznámily světovou veřejnost s tajnými americkými diplomatickými depešemi. VatiLeaks zase od letošního ledna s e-maily, faxy a listy, které si posílali vysocí představitelé Vatikánu (ducha povznášející četba to tedy není, jak shrnuje do angličtiny přeložený článek na Spiegel ONLINE).

Případ arcibiskupa Bezáka je jen zajímavý regionální doplněk k tomu všemu. Proč byl sesazen, je zatím záhada, která se stala předmětem různě divokých spekulací.

Ale všeho do času. Jak řekl do případu zaangažovaný slovenský křesťanský politik Jozef Mikloško: „Wikileaks v současnosti už fungují všude, důvody Bezákova odvolání se dozvíme.“

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].