0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Editorial23. 6. 20243 minuty

Utajované abolice Miloše Zemana

Za jeho úřadování byl Hrad korupcí a klientelismem prostoupeným centrem moci

Na prezidentskou éru Miloše Zemana už nepochybně velká část společnosti zapomněla. Jiní by si přáli zapomenout. Temné dozvuky jeho úřadování ale nemizí a nepochybně jen tak nezmizí. Mohli jsme se o tom znovu přesvědčit u pokusu zamést stopy možné kriminální činnosti jeho nejbližších spolupracovníků.

Jak známo, Miloš Zeman udělil milost šéfovi lánské lesní správy Miloši Balákovi, který byl odsouzen za machinace s veřejnými zakázkami. Korupčník měl štěstí, že patřil do klanu Zemanova kancléře Vratislava Mynáře, takže dostal od Zemana pardon a vyhnul se trestu.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Milostí se zabýval Ústavní soud, který konstatoval: „Institut milosti má v současném systému trestní spravedlnosti své místo, stejně jako má odpuštění, soucit a naděje místo v našich životech, chceme-li zůstat lidmi. Takový mravní příkaz, sloužící v praxi především ke zmírnění rozporu mezi formální a materiální spravedlností v individuálním případě, však musí být používán uváženě a v souladu s obecným očekáváním především z humanitárních důvodů, jež by měly být veřejnosti vysvětleny.“ Podle soudce ale rozhodnutí „z těchto hledisek zjevně vybočilo“ a navíc „nebylo přesvědčivě vysvětleno“.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc