Respekt Speciál: Rozpolcená Amerika
100 stran o Americe před volbami jen za 99 Kč * Reportáž z míst, kde se bude skutečně rozhodovat * Přežije americký sen? * Koho zvolí peněženka * Rozhovor s Timothym Snyderem * České sny o Americe * Proměny westernu a další. Objednejte si tištěné vydání nebo čtěte/poslouchejte speciál na webu a v mobilní aplikaci (digitální podoba je součástí předplatného Respektu).
Občas se objeví povzdech, kdy už konečně přestane být česká politika formovaná pohledem směřujícím do historie, konkrétně do té související s komunismem, a plně se soustředí na budoucnost. Odpověď možná zní, že nikdy.
Naznačuje to i čerstvý příklad ze Spojených států, kde je politika do značné míry definovaná historií i téměř po 250 letech. Příkladem může být vystoupení republikánské prezidentské kandidátky Nikki Haley minulý týden. Ta dostala na setkání s voliči v New Hampshire z publika otázku, co bylo důvodem občanské války (mezi Severem a Jihem v šedesátých letech 19. století). Konzervativní politička se zatvářila překvapeně a po chvíli zaváhání odpověděla, že „v zásadě šlo o spor, jak bude fungovat vláda“ a „o svobody, co lidé mohou a co nemohou dělat“.
Akce se odehrávala v menším sále, tazatel měl tedy možnost zareagovat. Prohlásil, jak ho zaráží, že Haley nezmínila otroctví. To bylo ve druhé polovině 19. století již zrušeno v Evropě a historici se shodují, že snaha o jeho udržení na převážně zemědělském Jihu Spojených států se stala konkrétním důvodem války, trvající nakonec dlouhé čtyři roky. Haley na údiv odpověděla, že jde vždy o roli vlády a že si vždy bude stát za tím, že „cílem vlády má být zajistit práva a svobodu lidí“.
Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.
Online přístup ke všem článkům a archivu