Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ústavní soud je kompletní

Ústavní soud je po více než roce kompletně obsazený. Minulý týden senátoři schválili nominaci Miloše Zemana a novým ústavním soudcem se stane šéf katedry ústavního práva a politologie z Právnické fakulty Masarykovy univerzity Jan Svatoň. „Papírově“ se jednalo o nominaci, která měla od začátku velkou šanci na úspěch. Svatoň působí přes dvacet let jako asistent ústavních soudců, je dlouhodobým vysokoškolským pedagogem (část hlasujících senátorů-právníků dokonce učil) a sesbíral řadu funkcí od děkana Právnické fakulty až po prorektora Masarykovy univerzity. V porovnání s předešlými Zemanovými návrhy kandidátů na Ústavní soud nešlo o kontroverzní jméno. Přestože Svatoňovo schválení není katastrofou pro justici, nelze je považovat ani za zprávu, která by nás měla příliš těšit.

Jan Svatoň obsazuje místo po Kateřině Šimáčkové (56 let), která odešla na Evropský soud pro lidská práva. Nejenže se tímto odchodem počet žen na patnáctičlenném soudu zmenšil na jednu (místopředsedkyně Milada Tomková), s příchodem sedmdesátiletého Svatoně se značně zvedne věkový průměr. Ústavní soud tak míří k tomu, že bude obsazen z drtivé většiny pouze muži a ještě ve věku, který se v běžné justici pojí s odchodem do důchodu (kromě ústavních soudců, kteří nemají časově omezený mandát, odcházejí soudci do důchodu v sedmdesáti). S tímto složením, kterému chybí, když nic jiného, tak „rozmanitost“, se pojí několik dilemat.

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 55 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 55 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.