0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda16. 9. 20234 minuty

Ursula versus vlci

Dlouhý příběh. (Ursula von der Leyen) • Autor: REUTERS

Situace s vlky v Evropě došla tak daleko, že je načase zvážit jejich vybíjení. Tvrdí to alespoň Evropská komise. „Koncentrace vlčích smeček v některých evropských regionech se stala skutečným nebezpečím pro hospodářská zvířata a potenciálně i pro člověka,“ prohlásila první zářijový týden šéfka komise Ursula von der Leyen. „Vyzývám vnitrostátní orgány, aby přijaly potřebná opatření,“ pokračovala a dodala, že komise začala sbírat data z terénu pro případné odebrání statusu ohroženého druhu vlkům – což by umožnilo jejich snazší vybíjení.

Na čtenáře zvyklého slýchat o Ursule von der Leyen v souvislosti s Ukrajinou nebo aktuálně se sporem o levná čínská elektroauta to může působit jako blesk z čistého nebe. Jde však o několikaletý příběh, který se dlouho odehrával v zákrytu světových událostí.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Vlci se už drahnou dobu vracejí do evropských regionů, kde je dlouhá desetiletí nikdo neviděl. Zemědělci napříč Unií si kvůli tomu začali stěžovat, že jim napadají stáda, a žádali stát o kompenzace za usmrcená zvířata. Zprvu se to řešilo na národní úrovni, loni v září ale farmáři vycítili příležitost posunout svoji věc výš. Tehdy vlk na rodinné farmě u Hannoveru roztrhal poníka von der Leyen, třicetiletou Dolly, a šéfkou komise ztráta oblíbeného zvířete otřásla. 

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc