0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda22. 7. 20232 minuty

Síť bezobalových prodejen končí, zákazníci už prý nevnímají udržitelnost jako prioritu

Společnost Bezobalu, která v Česku před deseti lety jako první nabídla ekologičtější alternativu vůči klasickým obchodům prodávajícím balené zboží, oznámila, že končí s provozem své sítě obchodů i související osvětovou činností. Důvodem pro ukončení činnosti je špatná finanční situace: firma je předlužená, situace se nezlepšuje, a její majitelé se proto rozhodli vstoupit do insolvence. Tři pražské prodejny, do kterých si lidé s vlastními sklenicemi, krabičkami a pytlíky chodili pro potraviny nebo drogerii, se tak nejspíš definitivně uzavřou.

Podle zakladatelů firmy konec společnosti odráží skutečnost, že v současné situaci lidé nemají ekologickou udržitelnost jako svoji prioritu. Zatímco zpočátku zažíval obchod s bezobalovými potravinami boom, během covidu lidé tento způsob nakupování opustili a poté už se ve velkém nevrátili. Po pandemii pak navíc přišla válka na Ukrajině a vysoká inflace. „Z událostí posledních tří let jsme se nikdy naplno nevzpamatovali,“ uvedli zástupci spolku na facebookovém profilu. Podle nich jim došly síly, energie i peníze. Stále ale podle nich ještě existuje možnost záchrany nejstarší prodejny poblíž stanice metra Hradčanská v Praze 6. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Server Obnovitelně.cz poukazuje na to, že s podobnou situací se setkávají i další bezobalové obchody v Česku i okolních zemích. „I v Polsku je náročné přežívat jako bezobalový obchod. Přeji vám hodně štěstí v dalších projektech a držím palce, aby se naše země někdy změnily a obchody jako ten váš a náš mohly prosperovat,“ uvedla v reakci na uzavření Bezobalu polská bezobalová prodejna Na Gramy.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc