0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda27. 5. 20233 minuty

Spořádaná verze Trumpa. Ron DeSantis a souboj o budoucnost amerického populismu.

Autor: SOPA Images

Donald Trump vstoupil v roce 2015 do volební kampaně pompézně: úspěšně se snesl mezi novináře po pozlaceném jezdícím schodišti ve svém mrakodrapu na Manhattanu. Guvernér státu Florida Ron DeSantis se minulou středu bezpochyby také snažil zaujmout, ještě nikdo se oficiálně nepředstavil jako kandidát na post prezidenta v rozhovoru na Twitteru s jeho majitelem, Elonem Muskem. Úplně to nevyšlo. Twitter nevydržel nápor a kampaň musela být zahájena s dvacetiminutovým zpožděním. Kandidát byl nakonec kvůli technickým obtížím nucen pronést pouze zkrácenou verzi svého projevu. A vystoupení mediálně zastínila čerstvá zpráva o úmrtí popové legendy Tiny Turner.

V každém případě Donald Trump poprvé čelí ve svém úsilí stát se znovu republikánským prezidentským kandidátem výzvě ve svém vlastním populistickém hájemství. DeSantis je něco jako Trump, ale vyžehlený, slušný a spořádaný. Jsou tací, kteří si myslí, že právě to je nevýhoda, neboť Trumpovo nevyvratitelné, byť kontroverzní charisma je základem jeho úspěchu. A pak jsou tu jiní, kteří se domnívají, že právě tohle je budoucnost amerického populismu. DeSantis totiž nabízí pořádnou dávku ultrakonzervativní rétoriky provázanou s prověřenou schopností skutečně řídit stát. Jméno si udělal především svým výkonem v úřadu – odvážným zrušením lockdownu uprostřed pandemie, zvýšením platů učitelům, schválením miliard na ochranu a rekultivaci legendárních floridských mokřadů. 

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

K tomu je potřeba připočítat dryáčnický boj proti všem výrazněji pokrokářským myšlenkám a tzv. wokeismu. „Florida je místo, kam přichází wokeismus zemřít,“ zní jeho heslo provázené střety s „příliš levicovými“ institucemi či firmami, jako jsou školy nebo společnost Disney. Na Floridě se bojuje o obsah školních osnov například v oblasti genderu, vhodnost knih pro mládež, stát schválil zákaz potratů později než šest týdnů po početí. DeSantis je ve své válce tak urputný, že Trump kritizuje některé jeho kroky jako příliš drakonické.

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc