Mitski Performs In Berlin
„Jsem jako černá díra, do níž všichni mohou hodit svoje trable.“ (Mitski) • Autor: Redferns

Byl to den, k němuž směřovala víc než rok a vyhlížela ho s nadějí na úlevu. Vystoupení v newyorském Central Parku v roce 2019 měl být její poslední koncert na neurčitou dobu, možná navždy. Cítila se vyhořelá. Na turné fungovala víceméně na autopilota, z koncertních dnů si nepamatovala takřka nic a sociální sítě ji vysávaly. Přestala vnímat sebe samu, úplně se odstřihla od vlastních emocí, které vždy byly hlavním zdrojem její tvorby. To pro ni byl signál, že nedokáže fungovat jako umělkyně. Musela zatáhnout za záchrannou brzdu.

„Potřebovala jsem vyskočit z toho kolotoče a naučit se být znovu člověkem,“ vzpomíná písničkářka Mitski v nedávném rozhovoru pro BBC. Odstěhovala se do Nashvillu, kde na ni se začátkem pandemie dolehla samota a prázdnota, ale také za ní začaly samy od sebe přicházet úplně nové písně. Ty tvoří základ nového aktuálního šestého alba Laurel Hell, s nímž Mitski opět plánuje vyrazit na cesty a je o ni enormní zájem. Za hosta svých koncertů si ji vybral popový hitmaker Harry Styles a její samostatné evropské turné se vyprodalo v řádu minut včetně pražské zastávky v Divadle Archa – což jen potvrzuje její unikátní postavení na rozhraní indie scény a popu.

Mezi její fanoušky se řadí Iggy Pop, lidé z punkové scény i posluchači bez příslušnosti k jakékoli subkultuře; ve svých jednatřiceti je považovaná za nejlepší mladou americkou písničkářku. V krátkých, často jen dvouapůlminutových písních, které jsou plné nečekaných zvratů, Mitski zpívá o emocích…

1_obalka_R9
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R9
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Pavel Turek

redaktor, kultura

turek
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1538

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte