V centru amerického politického života dnešních dní leží hádanka: Proč jsou lidé tak pesimističtí ve vztahu k ekonomice, když ta je ve skutečnosti silná?

K inflaci se hned dostanu. Téměř nikdo z ekonomů ale nepřepokládal, že současné oživení bude tak silné. Růst činil v roce 2021 5,7 procenta, nejvíce za posledních 40 let. Míra nezaměstnanosti se drží na pouhých čtyřech procentech. Míra chudoby je nižší než před pandemií. Dětská chudoba klesla v roce 2021 o 40 procent. Nové firmy jsou zakládány v rekordním tempu, počet bankrotů se snižuje, úspory Američanů vypadají zdravě.

Údaje o zaměstnanosti jsou tak růžové, že republikánský senátor z Wisconsinu Ron Johnson odmítl naléhat na společnost Oshkosh Corp., aby k podpoře výroby nákladních vozidel využila federální fondy. „Není to tak, že bychom tady ve Wisconsinu neměli dost pracovních míst,“ řekl nedávno. „Největším problémem, který právě teď máme, je, že zaměstnavatelé nemohou najít dostatek pracovníků.“ Míra nezaměstnanosti dosahuje ve Wisconsinu pouhých 2,8 procenta.

Jenže co inflace? Údaje zveřejněné tento týden ukázaly, že index spotřebitelských cen vzrostl meziročně o 7,5 procenta, což je téměř čtyřicetileté maximum. To zní děsivě. Inflace přitom vystoupala částečně s přispěním příliš velkorysého pandemického záchranného balíku. Obavy z nepřetržitě rostoucích cen jsou ale zřejmě přehnané. Meziroční inflace skutečně vzrostla na 7,5 procenta, ale jak poznamenává prognostik Mark Zandi, nárůst se vypočítává z…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte