Trénink, skoky na lyžích, Vratislavice nad Nisou, únor 2022
Malý skok na koberec... (Můstek nad koupalištěm Sluníčko) • Autor: Matěj Stránský

Trénink, skoky na lyžích, Harrachov, leden 2022
… a velký skok do prázdna. (Trénink na harrachovských můstcích) • Autor: Matěj Stránský

S tím, jak zimní olympiáda začala okupovat sportovní televizní programy, k té nejširší fanouškovské obci se po pár letech dostane i jeden z nejpodivuhodnějších sportů, jaké lidstvo kdy vymyslelo. Závodnice a závodníci se spouští po mohutné, několik desítek metrů vysoké konstrukci, po zhruba sto metrech jízdy v prudké, do ledu vyřezané stopě naberou stokilometrovou rychlost – a čeká je pět vteřin letu vzduchem, než dopadnou o sto metrů dál. Často i ještě dál.

V tuzemsku to možná zas až tolik lidí nezaráží – je to tradiční disciplína a v Česku (bývalé, posledních několik let zklamané a v lepší budoucnost doufající velmoci) je důvěrně známá. Ale i sami skokani na lyžích uznávají, že současná podoba sportu, do níž se vyvinul přirozený dětský nápad postavit vprostřed zasněženého svahu kopeček a na okamžik se vznést, je při hlubším zamyšlení přinejmenším překvapivá.

Pořád se ale najde dost mladých sportovců, kteří se na vzrušující, někdy nebezpečnou, ale vždycky pracnou a složitou cestu za pár chvilkami plachtění vzduchem vydávají.

Každý se počítá

Slavná doba tuzemského skokanského vzmachu je dávno pryč. Karosu plnou malých skokanů, kterou před třiceti lety na závody doprovázelo pár osobních aut nešťastníků, kteří se do autobusu nevešli, už žádný skokanský klub nikam nevypraví. Dnes na tréninky několikrát týdně chodí po celé zemi zhruba sto padesát kluků a holek, kteří na dlouhých, širokých a pružných lyžích skáčou do metrových a pak i desetimetrových dálek. Na ty nejlepší z nich potom v budoucnu čekají stometrové – a delší – skoky.

V Liberci k tomu vede trochu komplikovaná a improvizovaná cesta. Na kraji města je koupaliště Sluníčko a nad ním, na mírné vyvýšenině, zvláštní plácek. Unimobuňka stojí vedle konstrukce postavené na kopci hlíny. Maličký skokanský můstek pro zhruba sedmileté děti, které tu skáčou asi deset metrů daleko, je postaven vlastnoručně. Je to jediné místo, kde mohou malí závodníci ze zdejšího týmu SK Ještěd trénovat. Větším sportovcům už nestačí. Mládežnické družstvo se slavnou minulostí je nechtěný unikát: je to skokanský tým bez opravdových skokanských můstků. Tým to zazlívá organizátorům v mnoha směrech zpackaného mistrovství světa v klasickém lyžování z roku 2009 – SK Ještěd se tehdy v zájmu mistrovství starých můstků vzdal, ale nové, které měl za to slíbené, už nikdo nepostavil. Dodnes je tu cítit křivda. Taky to znamená, že pokročilejší skokani musí jezdit trénovat dvakrát či třikrát týdně do hodinu vzdáleného Harrachova.

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte