Polská vláda možná odposlouchává a stahuje data z telefonů svých politických soupeřů, kritiků, nepoddajných státních úředníků, a dokonce i některých vlastních poslanců. Tak zní důvodné podezření, které se objevilo během poslední doby a souvisí se špionážním softwarem Pegasus. Ještě v prosinci minulého roku vládní politici tvrdili, že polský stát tímto izraelským vynálezem schopným nepozorovaně získat veškerá data z napadeného mobilu nedisponuje, a kdo říká, že ano, je lhář nebo pomatenec. Dnes přiznávají, že ho státní protikorupční agentura koupila už před třemi roky a nasazuje ho proti domácím cílům – vždy prý jen se soudním povolením.

S jistotou víme, že Pegasus mělo v Polsku ve svém telefonu pět lidí. Vesměs kritici vlády nebo lidé, na jejichž diskreditaci by vláda mohla mít zájem. Vládní politici popírají politický motiv, tvrdí, že o konkrétních případech nic nevědí, a pokud odposlech probíhal, byl součástí probíhajícího policejního šetření, o němž nic vědět nemohou. Případ má rychlý spád, svůj telefon dnes v Polsku nechává prozkoumat hodně vládních kritiků a obětí špehování může být mnohem víc.

Nikdy. Tedy, vlastně, už dlouho

Aféru odstartovalo prosincové oznámení advokáta Romana Giertycha, že jeho telefon byl v minulosti napaden programem Pegasus izraelské firmy NSO Group. Giertych je bývalý šéf fašizujícího hnutí Všepolská mládež, který se současným vládcem Polska Jarosławem Kaczyńským a jeho stranou Právo a spravedlnost (PiS) před patnácti lety vytvořil…

1_obalka_R7
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R7
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Tomáš Brolík

zástupce šéfredaktora, Fokus

brolik
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1539

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte