62_kopecka
Naprostá šílenost

V dlouhé řadě historických a biografických tuzemských komiksů, které vyšly loni, se těžce hledá titul jiného žánru. Jednou z mála výjimek je Naprostá šílenost manželů Kopeckých, není proto s podivem, že se objevuje i v nominacích na domácí komiksovou cenu Muriel hned ve dvou kategoriích – za kresbu a scénář.

Útlá knížka vypráví příběh sedmnáctileté Anny trpící úzkostnou poruchou, která každý den musí samu sebe přesvědčovat, aby aspoň vyšla z domu. Na každém rohu číhá nebezpečí, jež si dívka dokáže až příliš živě představit – lidi a svět vidí především jako zdroj ohrožení. Chodit do školy nebo k babičce dokáže jen díky terapii a medikaci. Jednoho dne ale potká Maxe, který se jeví bezstarostně a nad věcí. Jeho klidná mlčenlivá přítomnost Anně pomáhá nejen zvládat školu, ale vydat se i na jízdu dodávkou do Francie. Poprvé nezná cíl cesty, ocitá se bez rodičů v cizině, a dokonce je několik dnů bez léků. Maxova bezprostřednost přitom není pouze dílem mládí, má mnohem překvapivější souvislosti, které se Anna dozvídá až po návratu domů, kdy už je coby posílená dokáže vstřebat.

Svěží scénář se zdatně vyhýbá předvídatelným pointám, jako je samospásná první láska, a netrpí na zjednodušené vidění. Vše svižně odsýpá a má přes vyprávění o životě s psychiatrickou diagnózou spíše odlehčenou atmosféru. Tento přístup podporuje zvolená stylizace komiksu, která tíhne ke karikatuře a roztomile okatým postavám s rozcuchem. Panely jsou černobílé a kolorované vždy jednou z trojice…

1_obalka_R6
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R6
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte