44-1(1)
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Pokud jde o počasí, hezčí nástup podzimu málokdo pamatuje. A nejde jen o nynější slunečné dny, slibně zní i dlouhodobá předpověď, podle níž lze „s teplotně nadprůměrným obdobím“ počítat minimálně do 20. listopadu.

Podobně je na tom většina Evropy, což je požehnání nejen s ohledem na plánování podzimních výletů. Vyhlídky na zimu, kdy se měl v energetickém zápolení s Ruskem lámat chleba, teď na prahu topné sezony vypadají mnohem lépe, než se dalo na začátku války doufat.

Důležité je, že nejde jen o zásluhu teplého počasí. Vytopit domácnosti a udržet v chodu ekonomiku i bez ruských paliv je po jarní uprchlické vlně druhá velká válečná zkouška, ve které se Česku i dalším zemím EU znovu daří obstát, a to docela slušně. Jsou tu dílčí přehmaty a nedořešené úkoly směrem ke vzdálenější budoucnosti, ale pokud jde o letošní zimu, štěstí přeje připraveným.

Zamořeno a draho

Ceny plynu na evropských burzách minulý týden spadly zpět na úroveň ze začátku léta, dodávky určené k okamžitému odběru zlevnily chvilkově až na nulu. To byl přímý důsledek teplého počasí, ale i dlouhodobější kontrakty na první čtvrtletí příštího roku jsou teď oproti srpnu za polovic. To už nesouvisí s počasím, ale se zjištěním, že Evropa se dokázala pro letošní zimu z ruského zajetí v energetice vymanit.

Výpadek ruského plynu nahradilo zčásti Norsko, které zvedlo těžbu plynu na maximální úroveň na úkor těžby ropy. Stoupl dovoz zkapalněného plynu, stahovaného ze světa díky vyšším cenám a díky…

1_obalka_R44
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R44
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1073

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte