pospechova
Petra Tajovský Pospěchová • Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Když jsem byla malá, voněl podzim u babičky ve Vizovicích burčákem. Dělávali jsme ho ze žlutavých jablek, co rostla na stráni nad tratí. Vylisovala se v mošt, ten se pak stal burčákem, a nakonec se proměnil v kalvádos. Podobně to vypadalo i v dalších domácnostech po okolí.

Někteří nepálili všechno a nechávali část burčáku ve sklepě na lehčí pití. A dělá se to tak dodnes, jen pro přespolní se prokvašenému jablečnému moštu začalo říkat cider. „Ale Vizovjané by se mně s nějakým ,sajdrem‘ vysmáli, tady je to prostě burčák. Dělával se na Valašsku po generace. Větší domácnosti si nechaly prokvasit několik stovek litrů jablečného moštu, uschovaly ho ve sklepě a v letních měsících ho lidé ředili vodou a osvěžovali se tak na poli,“ popsal mi Martin Kovář z vizovického A. K. Cider.

Pan Kovář narazil na zmínku o burčákové tradici své rodiny ve staré rodinné korespondenci a začal se o výrobu zajímat. To ho přivedlo do anglického Herefordshiru, kde u sedláka a uznávaného cideraře Toma Olivera zjistil, že britský a dávný vizovický postup se vlastně neliší. Pustil se doma do výroby a dnes už expanduje i za hranice Valašska.

Michelinský jabčák

Britská (a také valašská) ciderová škola staví na poměrně rychlém prokvašení v sudech a potom na několikaměsíčním zrání v chladnějších prostorách. Britští cideraři trochu bojují se špatnou pověstí, na kterou jim zadělali ostrovní výrobci průmyslových ciderů. Tamní zákon totiž umožňuje cider dělat z jablečného koncentrátu nebo ho…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte