Protesty v Íránu neutuchají. Vedou je ženy. Strhávají si šátky z hlavy, pálí je, některé si veřejně nechávají stříhat dlouhé vlasy. Mediální obrazy jsou silné, atmosféra podle všeho podvratná, výbuch hněvu mohutný – k podobným protestům je uvnitř íránského státu zapotřebí pořádná odvaha. Podle údajů oficiálních íránských médií zahynulo při střetech s pořádkovými silami do čtvrtka minulého týdne 41 protestujících, neoficiální zdroje zmiňují dvojnásobný počet. Věznice se plní.

Nikdo nikdy neví, co zafunguje v nespokojené společnosti jako rozbuška. Smrt mladé Kurdky Mahsy Amíní, která se prohřešila v ulicích Teheránu tím, že si nestáhla šátek dostatečně nízko do čela, a policie ji zbila tak, že upadla do kómatu, nebyla první. Pravdou ale je, že dotěrnost íránské mravnostní policie poslední dobou roste s tím, jak konzervativní část vládnoucího establishmentu obsazuje stále další mocenské pozice. Írán stagnuje ekonomicky, na čemž mají svůj podíl také americké sankce, které uvalil bývalý prezident Donald Trump. Írán čelí vlnám sucha, pod jehož tlakem kolabuje tamní zemědělství. V Íránu, pokud nepatříte k mocenské a ekonomické elitě Revolučních gard nebo duchovenstva, není mnoho důvodů k životnímu optimismu.

Je tedy možné, že brutální smrt Mahsy Amíní vyvolá skutečně bouři, jež povede k zásadní změně poměrů uvnitř teokratického režimu? Někteří analytici tvrdí, že nepokoje jsou opravdu nebývale rozsáhlé. Nová je také motivace, nikoli v první řadě politická, jako když se v roce…

1_obalka_R40
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R40
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1902

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte