Uspět v parlamentu se sedmi stovkami členů z 27 zemí je takřka nemožné na individuální bázi, ale i v rámci jedné politické strany. I nejsilnější německá CDU/CSU s 30 europoslanci sama nic nezmůže. Proto tady máme frakce, politické skupiny, které sdružují národní strany stejného ideového zaměření. Jaký je jejich vliv, ukázala volba nového vedení europarlamentu minulý týden.

Jedenáct ze 14 místopředsedů zastupuje tři nejsilnější frakce (ze sedmi): lidovce, socialisty a liberály. Nejvíc to odskákali evropští Zelení, kteří v posledních eurovolbách výrazně uspěli. Jsou hned čtvrtou nejsilnější frakcí, přesto získali jen jedno místopředsednické křeslo, stejně jako vůbec nejslabší skupina, komunistická levice. Lidovci, socialisté a liberálové spolu uzavřeli hlasovací koalici, jejíž součástí Zelení nejsou. Naopak hladce se do vedení EP opět dostala Dita Charanzová (ANO). Získala 406 hlasů, ačkoli její frakce, liberální Renew Europe, má jen 101 členů. Dohromady s lidovci a socialisty je to ale 422 hlasů. A proč byla nominovaná právě Charanzová? To zase souvisí s pozicí pěti zástupců ANO uvnitř liberálů, jejich rolí v klíčových výborech a s renomé samotné europoslankyně.

V téhle logice platí, že čeští europoslanci za ANO, KDU-ČSL, TOP 09 a STAN stojí na straně vítězů v EP: jsou členy frakcí, které určují většinu, a nejvíc tak ovlivňují podobu vznikající legislativy. Téměř absolutně to platí u ANO, protože liberálové, jak ukázala datová analýza serveru Politico, vůbec nejčastěji…

1_obal4_2022
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obal4_2022
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte