Svým způsobem se ruská válka proti Ukrajině českému předsednictví hodí, jakkoli cynicky to může znít. Na řadu věcí je méně vidět, pro jiné se najde víc pochopení. Třeba minulý týden: Evropská komise navrhla odebrat maďarské vládě třetinu peněz z unijních fondů kvůli podezření, že je Orbánův režim zneužije. Jde o výsledek několikaletého procesu a celkově jde o velkou částku, 7,5 miliardy eur, což představuje zhruba pět procent hrubého domácího produktu Maďarska. Hrozba ztráty peněz navíc přichází v době, kdy státní kasa zeje prázdnotou a Viktor Orbán peníze potřebuje k dotování drahých energií.

Tak jako skoro vždycky v EU, ze strany Evropské komise jde o návrh a rozhodnou členské státy. Konkrétně české předsednictví a ještě konkrétněji ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS), který „Maďarsko“ bude muset zařadit na pořad schůzky se svými rezortními kolegy ze sedmadvacítky. Autorka těchto řádků se snažila zjistit, jak k věci Zbyněk Stanjura přistupuje, ale marně. Ministr nezvedal telefon a nereagoval na otázky v esemeskách, ačkoli je prokazatelně četl. Europoslanec ODS a vlivný straník, pokud jde o evropská témata, Alexandr Vondra, se autorčině dotazu na strategii vůči Orbánovi vysmál s tím, že ministr Stanjura nemá čas řešit tyhle „bruselský věci“, když se mu „plní Václavák“ kvůli drahým energiím „a jsou komunální volby“.

Je možné, že by takhle odpověděl sám Stanjura, kdyby vzal telefon. Možná by dodal, že komise dala Maďarsku čas do listopadu na nápravu věcí, a on počká.…

1_obalka_R39
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R39
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte