Michal Pink
Michal Pink • Autor: Matěj Stránský

 Mají letošní komunální volby nějaké téma, které jde napříč celou zemí?

Češi volí ve zhruba 6300 obcích. V těch malých řeší každá obec něco trochu jiného, tudíž témat je opravdu hodně. Existuje celá řada lokálních motivů, jako výstavba sportovišť, škol a v celé řadě obcí a měst budou přítomné dlouhodobé konflikty spojené s nějakými lokálními zájmy. No a potom jsou to témata odrážející celostátní politiku: pokud občanům týden dva před volbami přijde nový výměr, kolik zaplatí na energiích, kopíruje strach a nejistota z toho, co přijde, vlastně celostátní téma. Obecně bych řekl, že do úrovně okresního města volby kopírují ze 70–80 procent celostátní tendence.

Takže když Andrej Babiš a další členové ANO mluví o tom, že volby budou referendem o vládě, mají svým způsobem pravdu minimálně do té úrovně okresních měst?

Ano. Není to samozřejmě přesná linie. Dělicí čára nastává v momentě, kdy už výrazně víc převládají ty osobně nezprostředkované vztahy. Kde už zkrátka nemám polovinu obce v mobilu. Od té úrovně výš to může být referendum o vládě. A je to linka, kterou racionálně volí opozice.

Často se mluví o tom, že ani velká města jako Praha, Ostrava nebo Brno nemají nějaké dominantní téma. Čím si to vysvětlujete?

Jedním důležitým důvodem je fakt, že se jedná o statutární města, a jsou tedy rozdělená na několik desítek městských částí. Ty mají svoje…

1_obalka_R38
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R38
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte