Pro současné české ministry to bylo něco jako maturita z předmětu komunikace. Zadání znělo: jak mluvit s lidmi, kteří vás jako politika nesnášejí a neváhali obětovat sobotní odpoledne s cílem říct, jak vás nesnášejí a že máte sotva rok po volbách vypadnout z vlády.

Řeč je o nedávné protivládní demonstraci v centru Prahy a reakcích na ni. Těsně po protestu se čekalo na odezvu členů kabinetu a největší pozornost se logicky soustředila na „maturanta“ Petra Fialu. Ten plné Václavské náměstí přešel poznámkou, že to celé organizovala ruská pátá kolona. Tím chtěl patrně naznačit, že nejde o partnery, s nimiž by se měl bavit.

S tou pátou kolonou měl pravdu. Akci pomáhali organizovat lidé, kterým imponuje zabíjení a mrzačení ukrajinských dětí. Zároveň ale platí, že vládní politik má v podobných situacích vždycky nastavit vstřícný výraz. Nikoli proto, že by se měl za každou cenu pokoušet se svými kategorickými kritiky domluvit, jak Fialu mnozí poučovali, nýbrž z prozaických důvodů: protože ti lidé platí daně a Fiala tím pádem pracuje i v jejich službách.

Vlídná tvář a vyjádření elementárního respektu vůči jakýmkoli občanům státu přináší politikům i jeden podstatný benefit: snáz říkat nepříjemné věci, aniž by to nutně zavánělo arogancí. Přitom doba energetické krize právě tohle vyžaduje – odvahu říkat nepříjemné věci, nikoli vzdorovitě lidi kolem sebe nálepkovat.

Tou „nepříjemnou“ věcí je i připomínka vlastní odpovědnosti. O té jako by se mluvit zapomnělo nebo se to zdálo…

1_obalka_R37
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R37
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2470

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte