Burza, Energie
Stačí počítat. (David Kučera) • Autor: Milan Bureš

Největší rébus dnešních dnů má v podání Davida Kučery rychlé řešení. V odpovědi na otázku, kam se v zimě vyšplhají účty za elektřinu, vytahuje šéf pražské energetické burzy data o dosavadním vývoji obchodů a počítá.

Jedna megawatthodina, odpovídající velmi zhruba půlroční spotřebě běžného panelákového bytu, letos od ledna do září na burze stála v průměru 253 eur. Loni činil stejný průměr 91 eur. Cena tedy meziročně stoupla 2,8krát. To je důležitý koeficient. Zvláště pro ty, kteří se najdou v obrázku typické české domácnosti, která energie doposud nijak intenzivně neřešila a nechala svůj osud v rukou velkých značek jako ČEZ nebo E.ON bez nároků na vymoženosti, jako jsou fixace cen na delší dobu. Tito laxní klienti – s nejobyčejnější smlouvou „na dobu neurčitou“ – zatím paradoxně patří k vítězům současné energetické krize. Dodavatelé jim sice už letos ceny zvedli, ale jen mírně. Elektřinu pro ně nakupují zpravidla s ročním předstihem, a tak si letos účtují loňské burzovní ceny. A příští rok analogicky přejdou na ty letošní, 2,8krát vyšší.

Přesné plány dosud nikdo z velkých prodejců nezveřejnil, ceníky však ve firmách už vznikají. Sami na burze nakupují, jejími cenami se tedy budou řídit. Do finálních faktur připočtou ještě jiné položky spojené s údržbou sítě, které reguluje stát a není u nich důvod k velkému zvýšení. Když se jimi finální účet naředí, zdražení bude menší, ale minimálně na dvojnásobek se vyšplhá.

„Z mého pohledu je dvojnásobné zdražení elektřiny pro…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte