Psychologové nám říkají, že lidé v sobě mají zakódovaný sklon k negativismu, neboli že jsou příliš citliví na špatné zprávy. A těch je v těchto dnech mnoho: válka na Ukrajině, demokratické trable ve Spojených státech, záplavy v Pákistánu, sucho v Číně a mnoho dalších chmurných příběhů. Často nám však chybějí dobré zprávy, zejména pokud nepřicházejí v podobě jedné události. Jeden z nejvýraznějších pozitivních světových trendů v těchto dnech lze nalézt v demokratické síle, charakteru a vedení Německa.

Uvědomil jsem si to, když jsem tento týden četl projev německého kancléře Olafa Scholze v Praze, v němž slíbil, že jeho země bude Ukrajinu podporovat „spolehlivě a tak dlouho, jak to bude nutné“. Vysvětlil, že Německo „prošlo zásadní změnou“ v otázce poskytování vojenské pomoci Ukrajině. Potvrdil, že Německo podporuje silnější a integrovanější Evropu – takovou, která bude přijímat nové členy usilující o evropské demokratické hodnoty a ideály. To vše je součástí toho, co sám nazývá Zeitenwende – „obratem doby“ v německé zahraniční politice.

Na jedné straně je to skutečně dramatický posun. Je to však také pokračování pozoruhodně konzistentního německého postoje k Evropě a světu od roku 1945. Stačí si představit, jak jinak by svět vypadal, kdybychom v centru Evropy neměli její nejmocnější stát – zemi, která je největším čistým přispěvatelem do Evropské unie – zcela oddaný demokratickým a liberálním hodnotám a ochotný se pro ně obětovat. Německo je dnes skálou, na níž se buduje…

1_obalka_R36
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R36
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte