54A_foto Aerofilms
Kde se žije volavkám nejlépe? Hned vedle plameňáků.

Pár desítek metrů od stanice pražského metra Ládví dochází během letních pozdních odpolední k bezprecedentně drastickým událostem. Z jedné strany místního parkoviště nejprve vyrazí výprava dvou průzkumníků, kteří hledají příbytek, v němž se ukrývají jiní obyvatelé tohoto okrajového sídliště hlavního města. Když ho najdou, vrátí se domů, zburcují kolegy a společně vyrazí na krvavou loupeživou výpravu. Často se jich dá dohromady během pár minut i několik tisíc. Využijí moment překvapení, vtrhnou do cizího bytu, způsobí v něm zmatek a začnou z něho odnášet maličké potomky jeho uživatelů. Pokud jim snad někdo klade odpor, bez okolků mu prokousnou hlavu.

Ano, řeč není o lidech, ale o mravencích. Mravenci stepní se v Praze stávají pravidelnou obětí nájezdů mravenců otrokářských, jimž jsme zvyklí přezdívat amazonky. Ti jim z hnízda kradou ve velkém kukly, aby si z nich ve svém sídle udělali otroky, kteří je budou v následujícím období živit a pracovat za ně. Za jednu sezonu jsou amazonky z jedné komunity schopné nakrást až 40 tisíc cizích kukel.

Souboj původních majitelů o holý život je jedním z nejpozoruhodnějších momentů dokumentárního filmu Planeta Praha, který aktuálně promítají česká kina. Doprovázen je stejnojmennou publikací, která jeho záběr značně rozšiřuje a ve výsledku je překvapivou zprávou o skrytém dobrodružném životě zvířat a rostlin nejen v našem hlavním městě, ale obecně ve větších aglomeracích zdánlivě spolehlivě svázaných lidskými pravidly.

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte