64_vystava tydne01_foto archiv Marie Tučkové

Dělníci kultury

Potkalo se osm kamarádů a kamarádek. Chodili spolu na čundry, kreslili a jednou si řekli, že si z těch kreseb udělají výstavu. Vznikla jim z toho expozice současné trampské ilustrace Batoh mého života, která se třetí srpnový víkend konala v prostoru Dřevák na nádraží v Řevnicích.

Je logické, že si mladá generace milovníků maskáčových výšlapů zakončených táborákem dala dostaveníčko právě tady, kousek od nástupních tras do brdských hvozdů. Osada El Paso, jejíž první boudu si trampové postavili před děvětadevadesáti lety, leží jen pět kilometrů odtud. Čundrácká estetika vycházející dříve z nabídky obchodů s vysloužilou vojenskou výstrojí a idealizovaných představ o Divokém západě se ovšem pochopitelně za těch sto let proměnila. A právě o to na výstavě - kromě primární příležitosti si kamarádsky poklábosit - šlo.

Tak například Josef Liska tu představil své originální návrhy nášivek se jmény trampských a folkových kapel, které upravil v duchu (black) metalových zásad. Hudební sdružení Rangers, Fešáci či Setleři (své samostatné nášivky se dočkal i Jan Vyčítal) tak náhle nabyla podoby ostře nabroušených elektrifikovaných těles, po jejichž vystoupení by mohl areál legendární lochotínské Porty lehnout popelem. Dají se přidělat třeba na košili nebo na usárnu.

Trampská a metalová scéna to k sobě nemá tak daleko, jak by se mohlo zdát. Koneckonců obě si dlouhodobě libují v principu DIY, kdy si metodou udělej si sám lze vytvořit prakticky cokoli…

1_obalka_R35
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R35
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte