V Česku jich každoročně vyroste asi 140 milionů – a to takovou rychlostí, že z padesátigramových stvoření jsou za méně než pět týdnů více než dvoukilová zvířata. Říká se jim rychlokuřata, jedná se speciální rychlerostoucí plemeno, a v Česku běží od minulého týdne kampaň Obránců zvířat, která si dává za cíl dostat je z nabídky obchodních řetězců, tím omezit poptávku po nich, a tedy i chov. Zatím se však nezdá, že by tento cíl byl brzy dosažitelný, ač se do kampaně zapojily i celebrity a známé osobnosti jako Marta Jandová, Hynek Čermák a Vít Klusák.

„Řetězce budou prodávat to, co chce zákazník."

Tweetni to

Obránci zvířat (OBRAZ) se v minulosti výrazně podíleli na zrušení chovu kožešinových zvířat u nás a také na zákazu klecového chovu slepic. Nyní vysvětlují, že doba chovu rychlokuřat se v posledních 40 letech zkracovala v průměru o jeden den ročně až k dnešním méně než pěti týdnům. Přitom se stále jedná o mláďata, jejichž organismus natolik prudký nárůst svaloviny mnohdy neustojí, takže se jim lámou kosti nebo selhávají vnitřní orgány a často také umírají. Organizace mluví v kampani o týraných „strojích na maso“ a kromě vyvěšených plakátů na sociálních sítích zveřejnila i videa ze tří farem, na kterých se pěstují: mají zákazníky přesvědčit, aby od „svých obchodů“ požadovali maso z pomaleji rostoucích kuřat, která vyrůstala v lepších podmínkách.

„Řetězce budou prodávat to, co chce zákazník. A pokud chce, aby tu byl stejný standard jako v…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte