Ústava je náš nejdůležitější a také univerzální dokument. Česko má kvalitní ústavu a může se s ní ztotožnit konzervativec i liberál. To má v době různých ideologických střetů velkou výhodu, protože působí jako pevný základní kámen. Jenže tomu nyní hrozí eroze. Poslanci KDU-ČSL, ODS a TOP 09, ANO a SPD chtějí v ústavě (konkrétně v Listině práv a svobod) definovat manželství jako vztah muže a ženy.

K takovému kroku není důvod. Ústava má určovat pravidla pro fungování státu, jeho dělení, instituce, pojmenovat práva a svobody občanů. Navrhovaná změna míří mimo tento základní koncept. Především ale vychyluje zdejší tradici jedním směrem. Pokud politici prosadí, že je manželství výhradně svazkem muže a ženy, přestane to být ústava všech. Ústavní pořádek bychom měli chránit před ideologickými hrátkami.

Autorům návrhu může být jedno, že už to nebude ústava „všech“, protože bude „jejich“. Ale to může být krátkozraký pohled. V mnoha debatách tento list i přes svou liberálnost hájil katolickou církev – při restitucích, finančním vyrovnání, jednání o vatikánské smlouvě, proti nenávisti vůči ní v době opoziční smlouvy, která dělala z církve a KDU-ČSL slouhy Landsmannschaftu atd. Dělo se tak mimo jiné proto, že zdejší katolická církev či konzervativní strany, které se hlásí ke křesťanství, neměly sklon k radikalismu. Obhajovaly své hodnoty, ale nevnucovaly je ostatním. Bylo to i jisté dědictví časů z předrevoluční éry, kdy věřící patřili stejně jako političtí liberálové k…

1_obalka_R31
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R31
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

tabery-bratislava
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2275

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte