0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Agenda31. 7. 20222 minuty

Ústava pro všechny

Haló, tady Praha

Ústava je náš nejdůležitější a také univerzální dokument. Česko má kvalitní ústavu a může se s ní ztotožnit konzervativec i liberál. To má v době různých ideologických střetů velkou výhodu, protože působí jako pevný základní kámen. Jenže tomu nyní hrozí eroze. Poslanci KDU-ČSL, ODS a TOP 09, ANO a SPD chtějí v ústavě (konkrétně v Listině práv a svobod) definovat manželství jako vztah muže a ženy.

K takovému kroku není důvod. Ústava má určovat pravidla pro fungování státu, jeho dělení, instituce, pojmenovat práva a svobody občanů. Navrhovaná změna míří mimo tento základní koncept. Především ale vychyluje zdejší tradici jedním směrem. Pokud politici prosadí, že je manželství výhradně svazkem muže a ženy, přestane to být ústava všech. Ústavní pořádek bychom měli chránit před ideologickými hrátkami.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Autorům návrhu může být jedno, že už to nebude ústava „všech“, protože bude „jejich“. Ale to může být krátkozraký pohled. V mnoha debatách tento list i přes svou liberálnost hájil katolickou církev – při restitucích, finančním vyrovnání, jednání o vatikánské smlouvě, proti nenávisti vůči ní v době opoziční smlouvy, která dělala z církve a KDU-ČSL slouhy Landsmannschaftu atd. Dělo se tak mimo jiné proto, že zdejší katolická církev či konzervativní strany, které se hlásí ke křesťanství, neměly sklon k radikalismu. Obhajovaly své hodnoty, ale nevnucovaly je ostatním. Bylo to i jisté dědictví časů z předrevoluční éry, kdy věřící patřili stejně jako političtí liberálové k…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc