Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Agenda

Ústava pro všechny

Haló, tady Praha

Ústava je náš nejdůležitější a také univerzální dokument. Česko má kvalitní ústavu a může se s ní ztotožnit konzervativec i liberál. To má v době různých ideologických střetů velkou výhodu, protože působí jako pevný základní kámen. Jenže tomu nyní hrozí eroze. Poslanci KDU-ČSL, ODS a TOP 09, ANO a SPD chtějí v ústavě (konkrétně v Listině práv a svobod) definovat manželství jako vztah muže a ženy.

K takovému kroku není důvod. Ústava má určovat pravidla pro fungování státu, jeho dělení, instituce, pojmenovat práva a svobody občanů. Navrhovaná změna míří mimo tento základní koncept. Především ale vychyluje zdejší tradici jedním směrem. Pokud politici prosadí, že je manželství výhradně svazkem muže a ženy, přestane to být ústava všech. Ústavní pořádek bychom měli chránit před ideologickými hrátkami.

Autorům návrhu může být jedno, že už to nebude ústava „všech“, protože bude „jejich“. Ale to může být krátkozraký pohled. V mnoha debatách tento list i přes svou liberálnost hájil katolickou církev – při restitucích, finančním vyrovnání, jednání o vatikánské smlouvě, proti nenávisti vůči ní v době opoziční smlouvy, která dělala z církve a KDU-ČSL slouhy Landsmannschaftu atd. Dělo se tak mimo jiné proto, že zdejší katolická církev či konzervativní strany, které se hlásí ke křesťanství, neměly sklon k radikalismu. Obhajovaly své hodnoty, ale nevnucovaly je ostatním. Bylo to i jisté dědictví časů z předrevoluční éry, kdy věřící patřili stejně jako političtí liberálové k…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.