„Jdi domů!“ křičeli minulý týden protestující na adresu čerstvě zvoleného prezidenta Srí Lanky Ranila Wickremesingha. Veterán ostrovní politiky, který byl v posledních týdnech nouzovým premiérem a čerstvě se vyhoupl do nejvyšší funkce, však v tuto chvíli nemá kam „jít domů“. Jeho dům rozzuření demonstranti před několika týdny vypálili do základů, stejně jako obsadili domy dalších vrcholných politiků a jejich úřady, včetně prezidentského paláce a sídla.

Volbu parlamentu pro Wickremesingha vnímají jako zradu dosud úspěšné revoluce. Bývalý prezident, premiér i ministr financí, všichni z místního mocného rodinného klanu Radžapaksů, uprchli ze země. Splnilo se tak přání nespokojenců, kteří je viní ze zoufalé ekonomické situace na ostrově. Ale s Wickremesinghem také nejsou spokojení. I když jeho dlouholetý politický protivník kývl v květnu na nabídku tehdejšího prezidenta Gotabaji Radžapaksy a stal se šéfem jeho udržovací vlády. V očích demonstrantů je prostě komplicem klanu a dávají to při pokračujících protestních shromážděních znát.

„Demokracie takhle nevypadá. Tohle je proti právu,“ řekl na jejich adresu nový prezident Wickremesinghe, sedmdesátník s politickou přezdívkou Lišák – pro svoji prokázanou schopnost přežít v politice téměř všechno. Je odhodlaný zřídit pořádek tak, jak si ho představuje. Vyhlásil nový stav nouze a bezpečnostním složkám dal velmi volné ruce. Policisté v noci na pátek násilím vyklidili lidmi obsazený prezidentský palác a část přilehlého stanového…

1_obalka_R30
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R30
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte