Úmrtí předsedy Evropského parlamentu minulý týden vyvolalo vlnu spekulací, zda odchod Davida Sassoliho, který se léčil s rakovinou, neurychlila budova, ve které pracoval. Sassoli totiž loni v září onemocněl zápalem plic vyvolaným bakterií rodu Legionella. Nemoc, kterou způsobuje, legionelóza, byla poprvé popsána u členů Americké legie v USA – odtud název –, kteří se v roce 1976 sjeli na třídenní konvent do jednoho hotelu, a poté retrospektivně potvrzena u vojáků vracejících se ze druhé světové války. V posledních letech byla ovšem Legionella opakovaně potvrzena v potrubí unijního sněmu. Sassoli proto už v listopadu, kdy veřejně mluvil o svojí hospitalizaci s legionelózou, čelil dotazům, zda bakterii nechytl tam. Tehdy to odmítl, v době nákazy se Legionella údajně ani v jedné budově EP nepotvrdila. Stín pochybnosti ale zůstal.

Zejména proto, že štrasburské i bruselské sídlo EP se s neviditelným organismem potýká už celá desetiletí. Legionella se přenáší aerosolem a má ráda stojaté vody. Protože kohoutky ve Štrasburku se roztočí vždy jen na čtyři dny v měsíci během zasedání, poskytují jí tamní trubky ideální domov (v Bruselu je větší ruch, ale pořád menší než ve srovnatelných budovách). Dodávka teplé vody z bojlerů ve Štrasburku byla poprvé přerušena už záhy po inauguraci sídla v roce 1999 a od roku 2017 neteče teplá voda nastálo tam ani v Bruselu. Pokud se chtějí europoslanci osprchovat, mohou pouze studenou vodou z městského řádu; pít…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte