Devadesátky vyprávějí o vraždách, které v devadesátých letech minulého století vyšetřovala pražská kriminálka. Na jednu stranu je to typická žánrová detektivka: Nesourodá trojice vyšetřovatelů, z nich každý má svoje mouchy, tvoří dohromady sehraný tým parťáků, který nakonec vše vyřeší. Na druhou stranu se seriál snaží o dobovou autenticitu až dokumentárnost, na začátku epizod je sestřih z dobových televizních zpráv, kde defilují politici jako Václav Klaus či Miloš Zeman, vidíme záběry nově otevřené diskotéky Discoland Sylvie, na konci každého dílu jsou statistiky zločinu, což dojem reálnosti ještě podtrhuje. Nakolik bylo vaším cílem diváky bavit a nakolik i vzdělávat o tehdejší době?

Vy říkáte, že je to žánrově sestavená trojice vyšetřovatelů, ale tak to není, jsou to docela konkrétní policejní vyšetřovatelé. A reálné jsou i ty dobové kulisy, jako třeba Discoland Sylvie, skutečnost, že podnikateli Ivanu Jonákovi explodovalo auto. Cílem zkrátka bylo držet se co nejvíce reality ve všech směrech.

U kriminálky v devadesátých letech tedy skutečně tvořili jeden tým starší rutinér nostalgicky vzpomínající na minulý režim, mladý idealista, který cinkal klíči na Václavském náměstí, a pragmatik ve středních letech nacházející se ideově někde mezi?

Scénář psal Josef Mareš, tedy bývalý šéf pražského 1. oddělení. Když v devadesátých letech u policie začínal, nebylo mu ještě ani třicet, stejně jako v tom…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte