Do čtyřiceti jsem kafe nepil. Přesvědčení, že to není zdravé, ale naopak návykové, padlo s úbytkem energie vlivem věku. Na začátku to byla jednou dvakrát do měsíce velká odměna. Pak jsem se začal odměňovat skoro každý den. Jsem pražský emigrant, toho času venkovan. V Brdech musíte ujít do dobré kavárny minimálně deset kilometrů, takže s polovic dní v hlavním městě za týden došlo k redukci kávy na polovic. A pak jsme dostali pod stromeček kávovar, kapslí do něj vrchovatě do šuplíku. Modlím se, aby kapsle brzy došly. Anebo ne? Až doteď jsem byl škarohlíd. Konečně jsem se na to pořádně podíval, abych zjistil, že i v Timesech už psali o zapamatováníhodném vědeckém milníku pro rok 2021. Nebyl to covid. Vedle již prověřených to byly tři nové důvody, proč si zdraví podpořit právě kávou.

Pro mě jsou vědecké studie o to důvěryhodnější, když mají ideálně vyšší stovky účastníků. Tentokrát to byla kohorta velikosti dvacetiny české populace. Ve Velké Británii zkoumali skoro půl milionu lidí déle než deset let s objektivním hodnocením srdečních funkcí. O těch se tradovalo mylné přesvědčení, že vyšší spotřeba kávy může být příčinou vyššího kardiovaskulárního rizika. V porovnání s kávovými abstinenty se na pijácích do třech šálků kávy denně zjistilo, že mají o 12 procent nižší riziko všech příčin smrti obecně. Samozřejmě ti, kdo propadli před kavárnou tak velké euforii, že rovnou skončili pod projíždějícím autem, byli z této statistiky vyloučeni.

Konkrétně o 17 procent nižší riziko…

1_obalka_R3
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R3
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte