Je Evropský parlament (EP) normální legislativní sbor? Europoslanci na rozdíl od národních poslanců nemohou navrhovat zákony, což je klíčová pravomoc parlamentů. Také jejich legitimita je jiná: do EP je vynesou zhusta národní témata, rozhodují pak ale o nadnárodní agendě.

V řadě ohledů je však politický život v EP stejný jako v jakémkoli jiném sboru. Europoslanci si teď řekli o navýšení úřednických míst z rozpočtu EU a okamžitě se tím dostali do střetu s členskými státy. Instituce mají pokyn šetřit, mimo jiné kvůli Ukrajině, parlament ale chce víc. Oficiálně proto, že potřebuje nabrat odborníky na „kybernetickou bezpečnost“.

Jakkoli je tahle oblast důležitá, EP v ní má málo pravomocí. Blíž pravdě tudíž bude spíš neoficiální vysvětlení, že si politické frakce chtějí zajistit volná místa, aby s nimi mohly taktizovat – nabídnout je důležitým národním partajím, ad hoc poslat víc svých lidí do výborů a podobně.

Členské státy to rozlítilo. Z několika set míst přidaných europarlamentu už loni totiž zůstává polovina neobsazená. To jen dál posiluje spekulaci, že si jednotlivé frakce místa „syslí“ pro strýčka Příhodu.

Podobné momenty z parlamentního života známe i z národní půdy. Zaměstnávání partajních lobbistů, volná místa pro vysloužilé členy za odměnu, v tom všem je unijní sněm stejný jako každý jiný parlament. A je to také demokratické těleso se vším, co tento pojem obnáší. Přesvědčila se o tom i komunistka Kateřina Konečná. V rozporu se svojí frakcí podpořila…

1_obalka_R29
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 35 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R29
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 35 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1254

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte