Miloš ZEMAN - ČR, Václav KLAUS - ČR, opoziční smlouva - podpis---Milos Zeman, Vaclav Klaus,…
Zeman a Klaus podepisují opoziční smlouvu • Autor: ČTK

Země dvou Mečiarů. Tak zní jeden z novinových titulků oznamující uzavření „smlouvy o vytvoření stabilního politického prostředí v České republice“, pro který se okamžitě vžilo označení „opoziční smlouva“.

Píše se 9. červenec 1998 a je krátce po předčasných volbách do Poslanecké sněmovny, ve kterých bodují dva dlouholetí političtí rivalové – první na pásce sociální demokraté v čele s Milošem Zemanem (32 procent), těsně za nimi ODS a Václav Klaus (28 procent). Po šest let provozované nepřátelské výpady a odmítání spoluvládnutí o pár dní později vyústí v překvapení: radostné oznámení občanům, že už se nemusí ničeho bát. Je prý konec hádek a nastává čas společné práce, která prospěje všem.

Volby tehdy nabídly tři varianty, jak srozumitelně rozdat voličské karty. Podpisu opoziční smlouvy předcházel pokus vítězné sociální demokracie domluvit se na koalici se dvěma menšími stranami – Unií svobody a lidovci. Pro ty nicméně bylo nepřijatelné vstoupit do společné vlády s Milošem Zemanem. Takže tento scénář padl a sociální demokraté se obrátili na Klausovu ODS. Jádro opoziční smlouvy totiž představovalo až příliš lákavou nabídku. Občanští demokraté podpoří vznik Zemanovy vlády a v následujících čtyřech letech nevyvolají hlasování o nedůvěře – tedy nepoužijí nejsilnější nástroj opozice, a za to jim připadnou místa předsedů obou komor parlamentu a další posty. Když se po dalších volbách situace otočí, dohoda bude pokračovat, ale v opačném gardu. K tomu se přidal ještě návrh na…

1_obalka_R26
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 53 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R26
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 53 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Andrea Procházková

zástupkyně šéfredaktora, fokus

29872524_10208843909693312_4885752205986113782_o
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 549

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte