The meeting of the Czech and Finnish Foreign Ministers, Helsinki, Finland - 02 Jun 2022
Český a finský ministr zahraničí na tiskové konferenci v Helsinkách • Autor: Profimedia

Najít téma, kterým odlehčit politická jednání, občas není podle znalců snadné, česká a finská delegace z ministerstev zahraničí obou zemí, které se minulý čtvrtek sešly v Helsinkách, však měly jednoduchou práci. Nedávno skončený hokejový šampionát, který Finové pořádali a vyhráli, nabídl nosné téma – a to i proto, že Češi se umístili třetí a šlo mluvit o všeobecném úspěchu. „Váhal jsem, jestli přijet, když jste nás porazili, ale pak jsme vybojovali bronz,“ začal vtipem společnou tiskovou konferenci český ministr zahraničí Jan Lipavský. Následovala gratulace Finům za „povedené mistrovství“ a pak již se svým protějškem Pekkou Haavistem oba politici přešli k závažnějším tématům.

Finsko se ve spolupráci se Švédskem v posledních týdnech snaží všemi možnými cestami překonat odpor Turecka vůči jejich ambicím stát se členy NATO. Lipavský, který před Helsinkami navštívil i Stockholm, zopakoval v obou městech jasnou českou podporu skandinávskému členství, faktem ale je, že situaci nakonec rozhodne až turecký prezident Erdoğan. A vzhledem k tomu, že turecká opozice je zatím mnohem urputnější, než se čekalo, není dnes vůbec jisté, zda se podaří nalézt shodu do konce června, kdy se v Madridu koná klíčový summit NATO.

V šedé zóně

„Švédsko i Finsko čekaly, že nastanou nějaké komplikace, a připravovaly se a ně,“ říká Eoin McNamara, výzkumník z Finského institutu mezinárodních vztahů. Podle McNamary se v obou zemích například spekulovalo, že by žádost o vstup mohl blokovat…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 219

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte