War Situation in Lysychansk, Ukraine - 28 May 2022
Bombardování Lysyčansku • Autor: Profimedia

Před měsícem ukrajinská armáda vyzařovala mírný optimismus. Ztráty měla bolestné, ale to Rusové také. Postup okupantů územím Donbasu se počítal na desítky metrů denně, pokud vůbec. Ukrajinci na severovýchodě a jihu země pomalou protiofenzivou naopak od Rusů brali zpět předtím ztracená území.

40_kontext_mapa

Pomalý postup agresora i drobné úspěchy obránců pořád platí, optimismus však přesto ukrajinské vedení opustil. Mnohem víc mluví o „těžké situaci“ a ještě těžších ztrátách. V bitvě na Donbase se totiž poměřují dělostřelectva, a v tom má Rusko převahu. Má více takových zbraní a více munice. Ukazuje se sice, že ani když v ukrajinské obraně doslova vybombarduje díru, není ji ruská armáda kvůli špatné logistice a nedostatku vozidel schopná využít a Ukrajinci ji zase rychle zacelí, dennodenní těžké bombardování je ale pro obránce extrémně vysilující a především – Rusko se pod jeho krytím krvavě a pomalu, ale nezastavitelně posunuje vpřed. Až okupační síly zcela dobudou už dnes naprosto zničené město Severodoněck, což se jim pravděpodobně podaří v nejbližších dnech, budou mít pod kontrolou téměř celou Luhanskou oblast představující polovinu území Donbasu. Panují důvodné obavy, že až bude tento cíl ruské „speciální operace“ – jak tamní režim nazývá svou agresivní válku – splněn, vrátí se Rusové se stejnou taktikou na sever země ke Kyjevu, odkud se na začátku dubna po neúspěšném pokusu o rychlé dobytí museli stáhnout.

S dodávkou dělostřeleckých zbraní…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte