V Česku nikdy nebylo jasné, jak si politici vybírají své poradce. V principu však existují dvě cesty: brát si k sobě lidi, kteří si nic moc nemyslí a plní zadání zanalyzovat to či ono. Nebo inovátory, které nejde příliš svázat úkoly, ovšem fungují jako inspirace, bez níž se vláda s reformními plány neobejde.

Vizionář a zakladatel sítě elitních škol Scio Ondřej Šteff patří k druhé sortě lidí. A je dobře, že si právě jeho vzal ministr školství Petr Gazdík do svého poradního týmu.

Ukázalo se to minulý týden. V rozhovoru pro Seznam Zprávy nakousl Šteffl citlivé téma, které během dunění války na Ukrajině a obav ze zdražování téměř zaniklo. Jde o to, že příliš velký počet dětí se nedostal na střední školu, kterou si vybraly. Šteffl správně upozornil, že na vině je stát jako garant vzdělávání a kraje jako zřizovatelé škol. Nedostatečně totiž přizpůsobují nabídku škol zájmu dětí a stále prosazují názor, jemuž se tak dařilo v totalitě: že děti by měly jít tam, kde je hospodářství potřebuje, ne tam, kam samy chtějí.

Podle Šteffla je dokonce možné, že tím stát porušuje vlastní ústavu. V té se totiž mluví o „právu na bezplatné vzdělání v základních a středních školách podle schopností občana“. Stát tedy může nastavit kritéria přijetí na gymnázia, po jejich splnění by měl ale mladým lidem garantovat volné místo ke studiu.

To se v Česku neděje. Na střední školy přitom míří silné ročníky 2009 a 2010. Teprve ročník 2011 je o něco slabší. Šteffl přímo vyzval dotčené rodiče, aby…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2453

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte