Uprostřed ovocnářského kraje na cestě z Bruselu do Cách stojí pozoruhodný kostel. Je nový, deset metrů vysoký a je průhledný. V zásadě jde o obvodovou konstrukci postavenou ze železných plátů a průhledy mezi nimi je na každém místě vidět dovnitř i ven. Jmenuje se Doorkijkkerk, „kostel, skrz který jde vidět“, a člověk ho vydrží pozorovat hodiny. Je totiž postavený tak umně, že z každého úhlu vypadá úplně jinak. Jednou plně, trochu podsaditě, jindy jako křehký chrám, který se seshora dolů rozpadá a vytrácí.

To nejlepší na něm je, že vznikl jen tak. Návštěvníci zpravidla zkoumají, jestli nese nějaké poselství. Ale nenese žádné. Navrhla ho dvojice mladých belgických architektů na popud vedení kraje a regionálního muzea, které se rozhodly uspořádat soutěž na několik objektů v krajině, aby do regionu okolo Limburku přitáhly výletníky. A podařilo se. Jdete podél sadu s hruškami, pak míjíte jabloně a najednou nádhera, která vás nutí zůstat.

Belgičané jsou na podobná překvapení specialisti. Nemají teplé průzračné moře ani dechberoucí vysokohorské štíty. O to víc si ale umějí užít – a zpestřit – to, co mají. Instalace v prostoru lákají zvědavce, na výstavy tu chodí celé rodiny a fiesty v ulicích jsou bez diskuse. Je to úlevné a docela inspirativní pozorovat. Čechům to zároveň poskytne zajímavou šanci v příštích měsících. Česko převezme předsednictví EU, což se projeví i řadou akcí mimo rámec politiky v Bruselu a jinde.

Před třinácti lety visela v budově Rady EU Černého a…

1_obalka_R23
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 38 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R23
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 38 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Kateřina Šafaříková

redaktorka, Fokus

safarikova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1255

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte