Elektrina, ilustrace
Kdo splní podmínky, dostane slevu. • Autor: Matěj Stránský

Kdo sleduje twitterový účet nejznámějšího minoritního akcionáře ČEZ Michala Šnobra, dostal loni opakovaně užitečný tip, jak se zajistit proti stoupajícím cenám energií. Lidem bez zkušeností z finančního světa mohlo jeho doporučení připadat drahé, komplikované nebo riskantní, v praxi se ale ukázalo jako nadmíru účinné.

Spočívalo v tom, že dražší elektřina zdejšímu dominantnímu výrobci zákonitě zvedne zisky. A že je tím pádem rozumné přiskočit do burzovní hry, která je v případě ČEZ přístupná všem, a pár akcií si pořídit.

„Lidi kupují kraviny. Dnes si mohou koupit akcii ČEZ s čistým dividendovým výnosem sedm procent,“ argumentoval Šnobr loni koncem června. Co měl zmíněnými „kravinami“ na mysli, neupřesnil, ale akcie ČEZ správně vyhmátl jako pravý opak. Sedmiprocentní výnos počítal standardně jako odhad dividendy, kterou ČEZ platí jednou za rok všem akcionářům ze zisku, vůči pořizovací ceně akcie. Podstatou rady ale bylo, že zdražování elektřiny vytáhne akcie ČEZ ještě výš – a stalo se. Jejich kurz mezitím vystoupal o 70 procent.

Vydělá na tom i hlavní majitel ČEZ, kterým je český stát. Dobré firemní výsledky ale vládu dostávají do prekérní situace: Jak voličům objasnit, že „jejich“ výrobce hromadí peníze, když drahá elektřina občany tolik trápí? Fialův kabinet už ale možná našel způsob, jak těžko vysvětlitelnou situaci obrátit v politickou výhodu. Na drahé energie domácnostem přispěje a s penězi mu pomůže právě ČEZ.

Lepší neboli dotovaná cena

O míře podpory…

1_obalka_R22
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R22
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte