Kultura

Román na jeden nápad

Románové postavy nám nějak začaly mizet do komunismu. V loňském románu Petry Hůlové Liščí oči se sourozenci dírou v koupelně propadnou do roku 1968, v Oponě Ondřeje Hübla si zážitkový pobyt, který slibuje simulaci komunismu v reálném prostoru kdesi ve východní Evropě, koupí úspěšný podnikatel pro manželku, dceru a sebe jako zájezd. Ten má být pro puberťačku poučením, že nemá koketovat s levičáckými postoji. Celé se to však zvrhne, protože z pobytu na rozdíl od Hůlové nevede stejná cesta zpátky. Samotný nápad však ani v jednom případě nevytvoří nosný pilíř, na kterém by šlo románový příběh vystavět.

Zatímco Hůlová se s vnitřní logikou nepárá, Hübl celou dějovou hru na logickém provazování zakládá a vše skládá jako kostky v dominu. Několikadenní pobyt na místě, kde najatí herci i výzdoba míst inscenují život v komunismu, bude nutně drahý, a tak musí být hrdinou majitel prosperující firmy na umělou inteligenci schopnou řídit auta. Jeho slabost pro dceřiny vrtochy jen ukazuje, že i dvacet let po Vieweghově bestselleru o výchově dívek si čeští prozaici představují podnikatele podobně jako béčkové filmy Marťany. Manželka zůstane záhadná zcela: někdy se má jevit jako opora a jindy jako zrádná bestie. No a dcera chce lepší svět a miminko a je jí jedno, s kým si ty cíle splní. Komunismus sám tu má podobu těch nejbanálnějších klišé, asi jako Kuba či Island v bondovkách, kde je to ale zábavné.

Navíc Hübl umí napsat postavy jen jako narychlo naskicované figurky,…

1_obalka_R20
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R20
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte