Vejde se do dlaně či do kapsy. Malý váleček či hranol, uvnitř kousek vosku, olej a barvivo – i dnes nám karmín dodává brouk jménem červec nopálový – smíchané dohromady. Za pár korun či s luxusním logem. V takovém množství barevných odstínů, že nám nestačí spektrum pojmenování, které pro ně máme, takže musíme vymýšlet názvy jako například Better Than Sex. Během pandemie smutně čeká na kosmetickém stolku, protože pod respirátorem zkrátka na ni není místo. Rtěnka, zejména ta jasně červená, je ale mnohem víc než jen symbol marnivosti, estetický doplněk, podtržení sex-appealu, rychlá cesta k nadčasové eleganci.

Běloruská opoziční vůdkyně Maryja Kalesnikava prohlásila předminulý týden v rozhovoru pro Respekt, že ji v trestanecké kolonii, kde si odpykává jedenáctiletý trest, pomáhá kromě četby a sportu taky červená rtěnka. Tato slova mají ohromný emotivní potenciál. Vzbuzují dojetí – nad tím, jak si na místě, kde se nemůže pořádně posadit, není tam čerstvý vzduch, z kohoutku teče jen ledová voda a kontakt s vnějším světem je brutálně omezen, dokázala udržet důstojnost a možnost svobodně se vyjádřit.

Červená rtěnka je totiž pro ženu mocným nástrojem. S červenou rtěnkou na ústech je pořádně vidět, a když je k tomu navíc také zřetelně a hlasitě slyšet, dostaneme kombinaci, která nezůstává bez odezvy. Pošlete ženu do veřejného prostoru, a když bude u toho veřejného řečnění nalíčená výraznou červenou rtěnkou, je naprosto zaručené, že část publika se nebude zabývat tím, co řekla,…

1_obalka_R2_oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R2_oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1747

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte