17-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Co má dělat během války na Ukrajině česká vláda? Na tom základním se skoro všichni shodnou: držet armádu v pohotovosti, dodávat těžce zkoušeným Ukrajincům zbraně, zvládat příval uprchlíků a aspoň trochu ochránit obyvatelstvo před růstem cen. A co má vlastně dělat opozice? To samé co obvykle – jít nekompromisně vládě po krku? Nebo by si měla vzhledem k mimořádné situaci naordinovat větší zdrženlivost a spíš vládu podpořit? Hnutí ANO se začíná pomalu, ale jistě přiklánět k tomu prvnímu, a jak je zvykem, má to své mouchy.

Andrej Okamura

Andrej Babiš slíbil hned po volbách, že bude tvrdou opozicí, a tím se i řídil. Nebylo dne, aby on sám či jeho bývalí ministři Alena Schillerová a Karel Havlíček z televize nebo internetu nesdělovali, co vláda udělala špatně a oč lépe by řešili problémy státu oni.

Válka a bezprecedentní uprchlická vlna měla Babišovi v jeho tažení proti vládě pomoct, ale nestalo se tak. I dva měsíce od přepadení Ukrajiny a příchodu tří set tisíc uprchlíků, což je výrazně víc, než kolik v poměru k obyvatelům přijalo Německo v letech tzv. migrační krize 2015–2016, česká veřejnost podporuje pomáhání běžencům ze 70 procent. Zřejmě i proto Babiš jako protřelý populista sám pomoc uprchlíkům podporuje a vládu nějaký čas nekritizoval. To je ale minulost. Předseda ANO si zatím nedovolil navrhnout, aby se brána české velkorysosti zavřela. Také ale neodolal pokušení, které příliv uprchlíků a rekordní inflace vyvolaná covidem a válkou opozičním…

1_obalka_R17
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R17
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Marek Švehla

vedoucí rubriky komentáře

svehla
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1994 jich napsal/a 2475

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte