Venkovní teplota nezadržitelně stoupá a cyklistů na silnicích zákonitě přibývá. Před startem by ale měli myslet na jednu bezpečnostní poučku – že pro nemalou část zdejších automobilistů je bicykl pořád červeným hadrem, který v mozku probouzí temné síly.

Když agentura BESIP předloni zjišťovala, co vede řidiče k agresivní jízdě, na šestém místě skončil „cyklista zpomalující provoz“. Za svůj spouštěč ho označilo 15 procent respondentů. Jinými slovy, když doprava zhoustne, každé sedmé auto může pro zranitelného cyklistu znamenat konflikt s tunou plechu.

Kudy z toho ven? Začít je dobré jako vždy u sebe, což pro cyklisty znamená nevyvolávat konflikty a jezdit podle pravidel. To ale nestačí. Mnozí automobilisté mají potřebu cyklisty vychovávat nebo rovnou trestat. Na YouTube lze najít doslova neuvěřitelná videa, kde se takovými lekcemi lidé i chlubí. Na cyklisty pokřikují, sprchují je z ostřikovačů, vytlačují je autem do příkopu – v pomateném přesvědčení, že silnice je jejich a bicykly patří na cyklostezky nebo do lesa.

V pravidlech silničního provozu samozřejmě nic takového není. Na kole lze jezdit kdekoli, stejně jako auta nemají povinnost jet po dálnici. Kolo není žádný rekreační rozmar, ale plnohodnotný dopravní prostředek. Cyklostezek je málo a často je sdílejí i chodci, těžko tedy bicyklistům upírat nárok na běžnou silnici. Ve městech cyklisté ničemu neškodí, naopak – matematika i praxe civilizovaných zemí prokazují, že čím víc lidí sedne na kolo, tím méně je potřeba…

1_obalka_R16
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R16
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Nádoba

redaktor, fokus

nadoba_g6mmo
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1074

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte