54A_Jaros
Nacházení ztracené důstojnosti. (Lorenzo a Ladislav Svoboda) • Autor: Milan Jaroš

Ladislav Svoboda je tak jako vždy, když sem přijde, velmi soustředěný. Sedí nahrbeně nad stolem, na kterém má položené rozpracované plátno, a nevnímá své okolí. Zatím akrylovými fixy namaloval půvabnou dívčí tvář, spoustu baráků, vodárenskou věž, květiny a nápis „For most beautiful angel“. Teď základní tvary vybarvuje, protože jeho malby jsou po vzoru skleněných mozaik složené z nepočítaně barevných čtverečků. Už má hotovou modrou, červenou a oranžovou vrstvu a zrovna pracuje na zelené. V Ateliéru radostné tvorby (A.R.T.) na pražské Letné mu říkají „naše hvězda“ a navzdory jeho Aspergerovu syndromu je to pravda.

Do ateliéru chodí třetím rokem, za tu dobu se dočkal několika výstav, úspěšných aukcí a přednášky o svém díle v Paříži, kde o něm s českým odborníkem na art brut, umění v syrovém či surovém stavu, Jaromírem Typltem debatovala významná psychoanalytička a psychiatrička Lise Maurer. Letos šestatřicetiletý umělec sice vystudoval vysokou školu (nikoli uměleckou), protože je ale uzavřen ve vlastním světě, prakticky nedokáže komunikovat s tím okolním. Jediného souvislého projevu za poslední roky se od něj jeho matka dočkala, když na vernisáži své výstavy v Kampusu Hybernská k překvapení všech přečetl text, který si pro tu příležitost o sobě napsal.

Teď v letenském ateliéru se zprvu nezdá, že by chtěl ze své bezpečné bubliny znovu vystoupit. Maluje tak, jak ho tu všichni znají, tedy beze slov s velkými sluchátky na uších. Novinářská návštěva ho ale zajímá – sluchátka…

1_obalka_R15
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 39 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R15
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 39 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1829

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte