UKRAINE RUSSIA CRISIS, Irpin, Kyiv Oblast, Ukraine - 10 Mar 2022
Mají vlastní hlavu. (Ukrajinská jednotka se vrací z první linie, Irpiň, 10. března 2022) • Autor: Profimedia

Před několika dny jsem po časné večeři (restaurace zavírají kvůli zákazu vycházení v osm hodin) nastoupil do výtahu ve svém hotelu ve Lvově. Povídal jsem si s kolegou, když náhle vrazil do dveří ruku chlapík v raném středním věku, oblečený jako nějaký batůžkář. „Vy jste Američani?“ zeptal se. Odpověděl jsem, že ano, a když se natáhl k tlačítkům ve výtahu, nemohl jsem přehlédnout jeho špinavé ruce i špínu za nehty. Taky jsem si všiml, že má na sobě zvláštní flísovou bundu s obrázkem orla, glóbu a kotvy na levé straně hrudi. „Vy jste od námořní pěchoty?“ zeptal jsem se. Odpověděl, že je (nebo že byl – protože jednou mariňák, vždycky mariňák), a já mu prozradil, že jsem tam sloužil taky.

Představil se (protože mě později požádal, abych jeho pravé jméno neprozradil, říkejme mu třeba Jed), a abychom se navzájem ujistili, že si nevymýšlíme, chvíli jsme si vyměňovali jména útvarů, u kterých jsme oba před časem sloužili. Jed se zeptal, jestli nevím, kde by mohl dostat kafe nebo alespoň čaj. Dorazil právě po deseti hodinách cesty z Kyjeva. Byl unavený, byla mu zima a všechno už bylo zavřené.

V hotelové restauraci mu po troše přemlouvání uvařili hrnek vody a přidali k němu pár sáčků čaje. Když jsem mu přál dobrou noc, zeptal se, jestli bych si taky trochu nedal. Říkal to tónem, jakým dítě prosí o ještě jednu pohádku před spaním, takže jsem s ním chvíli zůstal. Potřeboval si s někým povídat.

[image id=„200254832“ caption="Obrněným monstrům není co závidět. (Britský…

1_obalka_R14
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R14
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte