Když zjistíš, že jedeš na mrtvém koni, sesedni. Snad to teď pochopili i v Bruselu. Green deal is dead,“ tweetoval bývalý ministr životního prostředí Brabec po ruské invazi na Ukrajinu. Má pravdu – ovšem kromě poslední věty. Kůň v podobě dovozu fosilních paliv z Ruska možná opravdu mele z posledního. Green deal je ovšem živější než dříve.

Připomeňme, že European Green Deal, Zelená dohoda pro Evropu, je dlouhodobý plán, jak napříč celou ekonomikou dosáhnout dekarbonizace a napomoci tomu, aby od poloviny století už v atmosféře nepřibývaly skleníkové plyny. Cílem je mimo jiné právě totální odklon od fosilních paliv, nejen těch ruských. Volání po konci green dealu má podobnou logiku, jako bychom se narkomanovi snažili vymluvit odvykací kúru.

Evropskou unii čekají těžké časy. Největší problém je teď plyn, který má být páteří počáteční fáze green dealu jako náhrada uhlí a prostředek stabilizace elektrických sítí zásobovaných obnovitelnými zdroji. Pokud Rusko zavře plynové kohouty nebo Evropa import zastaví, Unie bez ruského plynu do podzimu přežije. Přečkat zimu bude mnohem těžší, ale připomeňme, na jakém jevišti se současný konflikt s Ruskem odehrává: Plynu je ve světě dost, Evropa má i dostatek terminálů pro dovoz zkapalněného plynu LNG, byť ne na úplně vhodných místech. Jde jen o to sladit nabídku, poptávku a transportní možnosti, což se nestane hned, ale s plánem dekarbonizačního postupu do poloviny století to nemá nic společného.

V Německu se…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Martin Uhlíř

redaktor

uhlir
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 940

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte