Kultura

Sudičky feminismu

Kunsthistorička Milena Bartlová se v době pandemie obrátila do rodinné historie, aby na jejím půdorysu ukázala, kudy se také vinula cesta tuzemské emancipace žen před rokem 1989. Ve třech příbězích svých příbuzných – matky a obou babiček – ukazuje, kam se raději nepouštíme, když minulost domácího feminismu promýšlíme. Vlasta, Chana a Rita byly manželkami významných mužů, i proto se paradoxně ztratily v dějinné stínohře. A zapomenuty byly hned několikrát: protože byly ženy, ve dvou případech Židovky, a nakonec komunistky.

Vlasta byla ze středostavovské rodiny, provdala se za důstojníka, se kterým měla dvě děti. Nic nejprve nenasvědčovalo tomu, že by vykročila ze soukromé sféry vyhrazené ženám. Rozluka a vstup do KSČ však byly tak silnými impulzy, že se stala funkcionářkou a o rok později se k ní přidal její syn Zdeněk Mlynář. Chana byla ukrajinská Židovka ze sionistické rodiny: přesídlila se svým partnerem do Prahy, navzdory nuzným podmínkám získala doktorát, agitovala mezi dělníky a byla spolupracovnicí E. F. Buriana. Před nacismem s rodinou prchla do New Yorku; když se po sedmi letech vrátila, přijetí bylo víc než chladné. Její dcera (a autorčina matka) Rita získala přízvisko Rudá na gymnáziu, kde ohromovala angličtinou a svazáckým nasazením. Po maturitě a roce u soustruhu nastoupila na protežovaný obor ekonomie. Když poznala Mlynáře, věděla, že je to její osudový muž – a zároveň to, že práce se kvůli rodině nevzdá.

Tři osudy kromě legitimace spojuje právě rozhodnutí…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte