Bitva začala. Teď už jde pouze o to, kdo v ní zvítězí.

Prezident Joe Biden dokázal sjednotit nejen Západ, ale také velkou část světa. Vyhlásil sankce s důsledky, jakým nemusela nikdy čelit žádná významná ekonomika. Dopady jsou cítit okamžitě, ruské trhy i rubl leží v troskách.

Navzdory tomu je však potřeba říct, že ekonomické sankce dokážou jen zřídka donutit zemi, aby změnila kurz, nebo dokonce režim. V několika málo případech, kdy se skutečně zdálo, že nějaký účinek mají, tedy v Jižní Africe s jejím apartheidem a v Íránu s jeho jaderným programem, byly sankce komplexní a vymáhané celosvětově. Protože se ale do bojkotu Ruska pravděpodobně nezapojí země jako Čína, Indie či státy Perského zálivu, jeho dlouhodobý účinek srovnatelnou sílu mít nebude.

Biden králem Arábie

Existuje nicméně jedna cesta, jak Putinovo uvažování změnit, jsou jí sankce na obchod s ropou a plynem. Těžební průmysl je Putinův „oslíček otřes se“, zdroj ruského bohatství, důvod, proč může věřit, že přečká každou bouři. Zatím na něj nikdo ani nesáhl, finanční sankce jsou naopak konstruovány tak, aby Rusku umožnily i nadále prodej energií do celého světa.

Běžně se má za to, že Západ sankce na ruskou energii uvalit nemůže, protože by to vedlo k energetické krizi podobné té v sedmdesátých letech 20. století a způsobilo sociální nepokoje na domácí scéně. Nynější situace se ale ve skutečnosti sedmdesátým letům vůbec nepodobá. Dnes jsou největším světovým producentem ropy a plynu Spojené státy.…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte