Zimní paralympijské hry začaly minulý pátek v Číně bez ruských a běloruských sportovců; den předtím je z účasti vyloučil Mezinárodní paralympijský výbor. Udělal to na doporučení Mezinárodního olympijského výboru, který už v pondělí vyzval všechny sportovní organizace na světě, aby vyškrtly ruské a běloruské sportovce i funkcionáře ze všech mezinárodních soutěží. Ve světle ostatních událostí by se mohlo zdát, že zrovna sportovní bojkot zemí útočících na Ukrajinu je to nejmenší, čím bychom se měli zabývat. Jenže právě na přístupu západních sportovních funkcionářů k Putinovu režimu se dá výborně ilustrovat, proč jsme obecně tam, kde jsme.

Státem řízené zlo

Vraťme se do roku 2015. Rok po skončení zimních her v Soči vyšlo najevo, že pořádající Putinovo Rusko si k celkovému vítězství v medailovém pořadí zemí na olympiádě pomohlo státem řízeným dopingem. Ven to vynesl ředitel ruské antidopingové agentury RUSADA Grigorij Rodčenkov. Po hrách emigroval do Spojených států a Světové antidopingové agentuře WADA na základě přivezených dokumentů odhalil, jak na přímý příkaz ruského ministra sportu Vitalije Mutka medailistům podával anabolické steroidy a zároveň vymyslel geniální, protože neodhalitelný systém manipulování s kontrolními vzorky jejich moči.

Rodčenkov se ve státech dostal do programu na ochranu svědků. Zatímco ho totiž Putin veřejně označil za podvodníka a „psychicky nemocného člověka“, neveřejně se podle amerických zdrojů rozhodlo Rusko Rodčenkova fyzicky…

1_obalka_R10
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 36 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R10
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 36 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jan H. Vitvar

redaktor, Kultura

Jan H. Vitvar
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1827

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte