Ethereum mining cryptocurrency blockchain event in Zug
Vitalik Buterin • Autor: VALENTIN FLAURAUD

I v celosvětové pandemii si našla minulý týden cestu na titulní stránky médií zpráva, že cena bitcoinu prolomila další hranici. Momentálně nejúspěšnější kryptoměna se prodávala za padesát tisíc dolarů za kus a od začátku roku jeho cena vzrostla o 70 procent. Málokdo z „běžných smrtelníků“ ale za zprávou viděl i další důkaz, že technologie zvaná blockchain mění náš svět. Blockchain, který se někdy přirovnává k virtuální účetní knize, vznikl před třinácti lety a bitcoin je dnes vlajkovou lodí technologií, které na jeho principu fungují. Existují však lidé, kterým tento úspěch nestačí a tvrdí, že bitcoin zdaleka nevyužívá potenciál blockchainu naplno.

Nejvýraznější – a nejúspěšnější – tváří tohoto názoru je Vitalik Buterin, šestadvacetiletý rusko-kanadský programátor, který v roce 2013 vymyslel momentálně druhou nejobchodovanější kryptoměnu, ether. Jeho vizí je stvořit něco mnohem rozsáhlejšího, než je „pouze“ digitální měna nepodléhající kontrole žádného státu. Ve svém důsledku by se Ethereum mělo stát „světovým počítačem“ – platformou, kde můžete s kýmkoli uzavřít smlouvu, koupit zboží nebo si jakkoli posloužit, aniž by byla potřeba banka nebo právník. Do digitálního světa by se měla přenést část naší reality – a byla by tam mnohem transparentnější, jednodušší a podle vizionářů tohoto proudu i férovější. „Je to epochální změna způsobu, jak můžeme spolupracovat. Díky bitcoinu nepotřebujete banky, posíláte si peníze napřímo. Ethereum tohle rozšiřuje a nabízí možnost, jak…

1_obalka_R8
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

1_obalka_R8
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Barbora Chaloupková

redaktorka, fokus

chalupova
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 220

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte