6-kom
Autor: Ilustrace - Pavel Reisenauer

Premiér Andrej Babiš oznámil občanům, že v Česku je ohrožena demokracie. Zemi totiž „velmi často“ neřídí „volení zástupci lidu“, ale nikým nevolení ústavní soudci. Proto podle něj „klesá význam voleb“. Šéf Ústavního soudu Pavel Rychetský se navíc prý nechal zkorumpovat jinou stranou. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová dokonce naznačila, že politicky zkorumpovaní byli všichni soudci. „Samozřejmě žádné důkazy nemám, ale takhle funguje život,“ řekla doslova Deníku N. Podle dvou klíčových osobností české vlády tedy čelíme spiknutí proti demokracii. Kdyby to byla pravda, tak jsme svědky skandálu kolosálních rozměrů. Místo toho se však zdá, že Andrej Babiš sice odložil kšiltovku Donalda Trumpa, ale přeneseně řečeno zůstal v jeho botách.

Podstata sporu

Slovní explozi českého premiéra předcházelo vyhlášení nálezu Ústavního soudu, v němž zrušil některé paragrafy volebního zákona. Mimo jiné způsob přepočítání hlasů na mandáty nebo klauzule pro kandidující koalice. To vše pouhých osm měsíců před konáním voleb do Poslanecké sněmovny. Rozdělme tedy problém na dvě části. V první se budeme věnovat podstatě problému a ve druhé reakci Andreje Babiše.

Není vůbec sporu o tom, že Ústavní soud měl rozhodnout dřív. Kritizuje to většina odborníků, politiků i komentátorů. Ostatně přiznal to i předseda soudu Pavel Rychetský. Řada káravých reakcí ale vychází z neznalosti fungování Ústavního soudu. Například předseda soudu nemá pravomoci nutit své kolegy, aby jednali rychleji. A je…

01_obalka_R6-oprava
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 44 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

01_obalka_R6-oprava
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 44 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Erik Tabery

šéfredaktor

erik_novy
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2267

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte